Článok

Spišský hasičský deň – Európska súťaž mladých hasičov a dorastencov 2019

Spišský hasičský deň – Európska súťaž mladých hasičov a dorastencov, je súťažou, ktorá má ambíciu spájať rôzne disciplíny a kategórie hasičského športu.  Inak tomu nebolo ani tento rok. Súťaže sa zúčastnilo viac ako 250 účastníkov a súťažilo sa v kategóriách detí, dorastencov a premiéru mali aj muži a ženy.

Celý program súťaže družstiev mladých hasičov začal v piatok poobede 31. 5. 2019 požiarnym útokom s vodou. Súťažilo sa s jednotnou motorovou striekačkou Tohatsu. Tu sa najviac darilo dievčatám z DHZ Šišov a u chlapcov SDH Staré Heřminovy. V sobotu sa celý súťažný deň uskutočnil na tartanovej dráhe ihriska ZŠ Lipová. Pohárová súťaž SHD, bola zároveň spojená s Územným kolom hry „Plameň“ okresov Sp.N.Ves a Gelnica. Na disciplíny CTIF nastúpilo 15 družstiev. V disciplínach CTIF a to Štafete na 400 m s prekážkami a Požiarnom útoku CTIF, sa u dievčat najviac darilo mladým hasičkám z DHZ ZŠ Šuňava, pre ktoré to bola výborná generálka pred olympiádou vo Švajčiarsku. Podobne, dve prvé miesta z disciplín CTIF, si u chlapcov zapísali naši hostia z SDH Chlumec nad Cidlinou. Súťaž gradovala a celkové poradie mohla zmeniť súťaž v šesťdesiatkách. V šesťdesiatkách sa do súťaže družstiev sa započítavali štyri najlepšie bodové výsledky členov tímu. Do celkového súčtu si víťazný jeden bod pripísali dievčatá z SDH Havířov Město a u chlapcov SDH Staré Heřminovy. Ako ste si všimli na rozdiel zaužívanému zvyku sčítavaniu časov, len disciplín CTIF sa spočítavali body za umiestnenia v štyroch disciplínach.  Po vyhodnotení všetkých štyroch disciplín sa u dievčat víťazom SHD 2019 stalo družstvo SDH Havířov Město, pred domácimi ZK IMA ZŠ Hutnícka Sp. N. Ves a DHZ Harichovce. U chlapcov to bolo napínavejšie. Pri rovnakom bodovom súčte o víťazstve rozhodol lepší požiarny útok s vodou v prospech SDH Staré Heřminovy. Na 2. mieste skončili chlapci z SDH Chlumec nad Cidlinou a na 3. mieste DHZ Danišovce. A čo priniesol nový systém hodnotenia? Súťaž bola napínavá do poslednej disciplíny. Systém prinútil družstvá, ktorým záležalo na celkovom poradí, pracovať kvalitne vo všetkých štyroch disciplínach našej hry „Plameň“ a nie sa len špecializovať na jednu disciplínu.  Je to rozdiel, lebo v hre „Plameň“ pri súčasnom hodnotení, sú disciplíny ako Požiarny útok s vodou a Beh na 60 m cez prekážky na vedľajšej koľaji. Zúčastnené družstvá skonštatovali,  že je to možná cesta v prospech rozvoja hasičského športu mladých hasičov.

Slovenská liga v behu na 60 m cez prekážky tento rok vstúpila do šiesteho roku svojej existencie. Na 2. kolo do Spišskej Novej Vsi zavítalo 113 pretekárov zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Tí súťažili v 5 kategóriách tejto disciplíny. Tradične súťaž rozbehli prípravkári.  Na 1. mieste skončila Nina Oravcová pred Lukasom Chalánym obaja z DHZ Madunice. Na 3. mieste skončila Paulína Štinčíková zo KHŠ Svit. Tradične druhou kategóriou sú mladšie dievčatá. Tu rolu favoritky časom 13,58+1,5s zvládla Ema Žufová z DHZ Madunice.  2. miesto obsadila Barbora Prokopová SDH Ostrava Třebovice časom 17,13+0s.Na 3. mieste sa umiestnila Nikola Bačáková z SDH Havířov Město čas 17,16+1s. Kategóriu mladších chlapcov ovládla dvojica z DHZ Madunice. Lepším bol Patrik Rak čas 14,77+1,5s pred Lukášom Grečmalom 15,43+1,5s. Na stupienky sa ešte dostal Tomáš Krpec z SDH Staré Heřminovy s časom 16,72+0,5s. V kategórii starších dievčat si víťazstvo odniesla Magdalénka Štinčíková z KHŠ Svit časom 12,51+0s. Na 2. mieste skončila Michaela Petrušková zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves časom 12,33+0,5s. Na 3. mieste skončila Izabela Jurenková z SDH Havířov Město časom 11,84+1s.  Kategóriu starších chlapcov vyhral výborným časom 11,68+1,5s  Vladimír Kaštan z DHZ Kolárovice pred súrodencami z SDH Chlumec nad Cidlinou. Michal Rakouský dosiahol čas 11,71+1,5s a Tomášovi Rakouskému stačilo na tretie miesto 12,19+1,5s. Tým sa náročný sobotňajší program mladých hasičov ukončil.

V nedeľu 2.6.2019  v šiestich kategóriách dorastencov a dvoch dospelých,  sa bojovalo o víťazstvo v dvojboji 78 pretekárov. Víťaz vzišiel zo súčtu disciplín Hasičská stovka/S/ a Hasičská veža /V/.  A bolo sa na čo pozerať. Videli sme dva najlepšie výkony slovenského pretekára v stovkách. Históriu slovenského hasičského športu prepisovali v kategórii Muži Marián Rerko z HaZZ Poprad časom15,89 s a v kategórii Strední dorastenci Tomáš Štinčík časom  17,07 s.

Kategóriu Mladších dorasteniek ovládla Terézia Srogončíková DHZ Nosice /V/9,21s /S/19,22s spolu 28,43s. Na 2. mieste skončila Petra Literová DHZ Hliník nad Váhom /V/10,37s /S/19,33s spolu 29,70s.  3. miesto obsadila Michaela Petrušková ZK IMA ZŠ Hutnícka Sp.N.Ves /V/11,12s /S/19,51s spolu 30,63s.

V kategórii Stredných dorasteniek sa najviac darilo Viktórii Krempaskej z Janik Fire Team Slovakia /V/8,82s /S/19,20s spolu 28,02s. Za ňou skončili pretekárky z SDH Havířov Město. Na 2. mieste Ester Skácelová /V/8,90s /S/19,96s spolu 28,86s a na 3. mieste Vladimíra Šafaříková /V/9,61s /S/19,68s spolu 29,29s.

Kategória Starších dorasteniek bola najslabšie obsadenou kategóriou nedeľnej súťaže. Na 1. mieste skončila Radka Červeňová DHZ Spišská Teplica /V/8,86s /S/18,26s spolu 27,12s. Druhá skončila Nikola Jančíková SDH Raškovice /V/10,41s /S/20,38s spolu 30,79s. Na 3. mieste sa umiestnila Anna Lavková DHZ Spišské Bystré /V/8,60s /S/22,76s spolu 31,36s.

Víťazom v kategórii Mladší dorastenci sa stal Tomáš Kucej DHZ Púchov /V/9,43s /S/20,78s spolu 30,21s.Ďalšie miesta na stupni víťazov obsadili pretekári zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Sp. N. Ves. Na 2. mieste skončil Andrej Krempaský /V/9,65s /S/20,58s spolu 30,23s. A na 3. mieste sa umiestnil Michal Rerko /V/9,27s /S/21,49s spolu 30,76s.

Stredných dorastencov bolo najviac až 16. Víťazom sa stal Sebastián Kubík DHZ Spišská Teplica /V/8,42s /S/18,28s spolu 26,70s.  Na 2. mieste sa umiestnil Tomáš Štinčík KHŠ Svit /V/10,00s /S/17,07s spolu 27,07s. Cenu za 3. miesto si odniesol Dávid Pšenička SDH Sestrouň /V/9,35s /S/18,60s spolu 27,95s.

Dorastenecké kategórie uzatvárajú Starší dorastenci. Víťazom sa stal Pavol Adamík DHZ  Setechov. /V/15,33s /S/17,62s spolu 32,95. 2. miesto Lukáš Grmela SDH Havířov Město. /V/19,89s /S/22,07s spolu 41,96. Na 3. mieste skončil Jakub Fridman DHZ ZŠ Šuňava /V/23,95s /S/18,99s spolu 42,94s

Kategória ženy: 1. miesto Lívia Jankaninová DHZ Chminianska Nová Ves /V/8,45s /S/19,41s spolu 27,86s. 2. miesto Erika Belko /V/8,94s /S/19,35s spolu 28,29s. 3. miesto Erika Bolfová DHZ Kúty /V/8,55s /S/20,67s spolu 29,22s.

Kategória muži: 1. miesto Marián Rerko HaZZ Poprad /V/15,04s /S/15,89s spolu 30,93s. 2. miesto Miroslav Šary HaZZ Poprad /V/15,91s /S/17,38s spolu 33,29s. 3. miesto Jakub Pavelka HS Kúty /V/16,76s /S/17,74s spolu 34,50s. Ako najlepší dobrovoľný hasič bol ocenený Richard Bujna DHZ Turčianske Teplice s výsledným časom dvojboja 37,58s

Dobojované. Súťažný maratón ukončený. Všetci zúčastnení boli odmenení peknými a hodnotnými cenami, o ktoré sa postarali sponzori a priatelia hasičského športu. O zázemie a prípravu sa postarali hlavne členovia DHZ Smižany a Mier. Nie všetko nám vyšlo ako sme chceli, chyby sa našli. Ale väčšina účastníkov odišla zo Spišskej Novej Vsi s pocitom, že náš hasičský šport má ešte šancu.