Článok

Memoriál Marty Habadové

Pomyselným Olympom šesťdesiatkárov je určite Memoriál Marty Habadové. Každoročne tieto preteky Českého halového pohára lámu rekordy v počte účastníkov.  V dňoch 3. - 4. 11 2018 sa v atletickej hale Otakara Janderu stretlo neuveriteľných 944 mladých hasičov.

Do Prahy sa vydalo aj 5 našich detí a tí ukázali, že dokážu konkurovať českým deťom. V piatok sme cestovali vlakom Regiojetom. Po príchode do Prahy sme sa presunuli do časti Letňany, kde nám naši priatelia - hasiči zabezpečili bezplatné ubytovanie v ich hasičskom útvare.

Sobota bola vyhradená kategóriám starších. Súťaž rozbehlo 250 starších dievčat. Z našich na 68. mieste v čase 13,88 s skončila Kristína Strelová ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, na 35. mieste  Michaela Petrušková ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 13,33 s. Najväčšou slovenskou nádejou bola Viktória Krempaská ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, ktorá obhajovala minuloročné víťazstvo.  Po dlhodobom tréningovom výpadku pre zranenie kolena dosiahla čas 12,35 s, čo na naše prekvapenie stačilo na 2. miesto.  Na prvom mieste skončila Hana Kotúlková SDH Hutisko – Solanec. V sobotu sa na štart štart kategórie starších chlapcov sa postavilo 261 pretekárov. Medzi nimi aj náš Samuel Šuba, ktorý obsadil 44. miesto s časom 13,32 s.

V nedeľu sme využili predpoludnie na spoznávanie histórie a návštevu Hradčan. Z Pražského hradu sme sa presunuli do atletickej haly kde nás čakala ešte kategória mladších chlapcov. Andrejovi Krempaskému sa však pokusy nevydarili podľa predstáv. Skončil na 44. mieste v 240-člennom štartovom poli.

Rok 2018 sa nesie v znamení výročia stého založenia Československa. Pri príležitosti toho dňa bolo otvorené Národní muzeum do ktorého bol voľný vstup. Preto sme zvyšný čas nedeľného podvečera do odchodu vlaku strávili v priestoroch zrekonštruovaného muzea. Deťom to prinieslo nové poznatky o histórii našich národov. Aj týmto je súťaž v Prahe krásna, že nás obohacuje nielen o športové zážitky, ale aj kultúrne zážitky.