Článok

Ostravsko-beskydské šedesátky

Do Ostravy sme vyrazili v piatok 24.11. 2017 o 16.30 h autami. Využili sme ponuku hasičov z Raškovíc a prespali sme v tejto obci, aby sme sa mohli ráno včas dostaviť na prezentáciu, ktorá začínala už o 7.00 hod. Český halový pohár 2017/HP/v behu na 60 m cez prekážky vyvrcholil 25. 11. 2017 záverečnými pretekmi v atletickej hale vo Vítkoviciach. O posledné víťazstvá a body zabojovalo 645 detí v štyroch kategóriách. Aj naše deti mali z predchádzajúcich kôl z Jablonca nad Nisou, Ostravy a Prahy dobré vyhliadky na medailové umiestnenie v ČHP. Ostravsko-beskydské šedesátky sú špecifické aj tým, že po odbehaní základných dvoch pokusov postupuje osem najlepších pretekárov do semifinále a z nich najlepší štyria do finále, ktoré určí víťaza celej súťaže.

A hneď prvá kategória bola z nášho pohľadu veľmi zaujímavá. To, že nepodarená súťaž v Prahe bola náhoda, dokázala Michaela Petrušková. Tá v poslednom rozbehu kategórie zapísala čas 13,51 s, ktorý bol víťazným po základných kolách. V semifinále to takisto s prehľadom uhrala za 13,68 s a čakalo sa, či to vyjde aj vo finále. Tam si však nepotykala s rozdeľovačom a bolo z toho až 3. miesto. V celkovom hodnotení ČHP 2017 obsadila Miška nepopulárne 4. miesto.
Nasledovala kategória mladších chlapcov. V tej sa v predchádzajúcich kolách nezúčastnil nikto zo slovenských pretekárov. Na skusy sa vybrala trojica našich chlapcov zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves. Najviac sa darilo Andrejovi Krempaskému. Ten časom 14,69 s obsadil 12. miesto a 19 bodov mu zabezpečilo 23. miesto v ČHP 2017. Na 54. mieste skončil Šimon Chovanec časom 17,38 s. Na 75. mieste sa umiestnil Patrik Starosta časom 18,42 s. Pre chlapcov to bola výborná skúsenosť zažiť na vlastnej koži „veľké preteky“.

Kategória starších dievčat bola pre nás určite najsledovanejšia. V Prahe na prvom mieste skončila Viktória Krempaská  a v tomto trende chcela pokračovať. Na stupne víťazov sa nakoniec dostala časom 12,15 s. Bolo z toho 2. miesto.  V semifinále si zopakovala osobák 11,97, s ktorým postúpila do finále. Tam už s rozdeľovačom na dvakrát nemala šancu a skončila na 3. mieste. So súčtom bodov za dve kolá obsadila 7.miesto v ČHP 2017. Víťazkou súťaže v Ostrave a aj ČHP 2017 sa stala Kateřina Borovičková zo SDH Morkovice. Ostatné dievčatá zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves obstáli takto: Kristína Strelová si zabehla "osobáčik" 13,56 s a stačilo to na 39. miesto, v ČHP 57. miesto. Klaudia Hanková 14,01 s a 65.miesto, v ČHP 39. miesto.Súťaž sa vôbec nevydarila Nataši Strelovej. Tá časom 18,99 s skončila na 147. mieste.

Po súťaži sme si užili vianočnej atmosféry na už otvorených Vianočných trhoch na Masarykovom námestí, večer diskotéku v Raškoviciach spolu s ubytovanými kamarátmi zo Starých Heřminov, Spišskej Teplice a domácich Raškovíc. Takto symbolicky sme ukončili náročný súťažný rok, v ktorom sme dokázali, že aj na Slovensku je možné poctivo odvedenou prácou držať krok s našimi susedmi, ktorí majú neporovnateľne lepšie podmienky na svoju činnosť.

Je dobojované. Český halový pohár 2017 mal opäť rekordnú účasť. Všetkých štyroch kôl sa zúčastnilo až 1328 detí. Nás teší, že naši malí slovenskí pretekári a pretekárky sa v tejto konkurencii nestratili. Práve naopak. Dokázali držať krok s najlepšími rovesníkmi z Čiech. Ostáva len dúfať, že sa talent týchto šikovných detí dokáže rozvinúť a v budúcnosti nám budú robiť radosť na veľkých súťažiach dorastencov a dospelých tak, ako to dokazujú deti spoza rieky Moravy, začínajúce v šesťdesiatkach. Ďakujeme českým dobrovoľným hasičom za umožnenie účasti v tomto prestížnom pohári.

V nedeľu o 10.00 h sme sa vybrali na cestu domov. o 14.30 sme prišli do Spišskej Novej Vsi a ukončili akciu.