Článok

Majstrovstvá Slovenska v behu na 60 m cez prekážky

V nedeľu 17. 9. 2017 v Kysuckom Novom Meste sa uskutočnili IV. majstrovstvá Slovenska v behu na 60 m cez prekážky. Celú akciu pripravili Dobrovoľná ochrana Slovenskej republiky (DPO SR), zástupcovia Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky (SLv60), ktorej je náš ZK jedným zo zakladateľov a hasiči z DHZ Kysucké Nové Mesto. Našou úlohou bolo priniesť na súťaž certifikované kladiny. Tie sme naložili a priniesli v prívesnom vozíku. Cesta bola dlhá, lebo požičaný vozík nemal diaľničnú známku. Príprava dráh mestského štadióna aj celá organizácia prebehla na jednotku až na to, čo sme ovplyvniť nemohli -  chladné a daždivé počasie nás strašilo už od soboty rána. Nakoniec môžeme byť vďační aspoň za dve hodiny bez dažďa, ktoré rozhodli o tom, že máme nových majstrov Slovenska za rok 2017.

Na Majstrovstvá Slovenska v šesťdesiatkach sa kvalifikovalo 92 detí, ktoré splnili na pretekoch tejto sezóny stanovené výkonnostné triedy. Možnosť zabojovať o titul majstra Slovenska v štyroch kategóriách využilo 80 detí. Tí napriek obavám zo zlého počasia neváhali a merali cestu z celého Slovenska do Kysuckého Nového Mesta.

Súťaž otvorila slovenská hymna, zaspievaná členom miestnej DHZ a členom Wroclawskej opery Markom  Belkom. Detí a hostí privítal primátor Kysuckého Nového Mesta Ing. Ján Hartel. Otvorenia súťaže sa ďalej zúčastnili poslanec Žilinského samosprávneho kraja Dušan Mičian a predseda Územného výboru DPO v Kysuckom Novom Meste Ján Martiška. O príhovor sa postaral člen Prezídia DPO SR a predseda komisie mládeže DPO SR PaedDr. Tomáš Zanovit.

Po krátkej porade vedúcich a rozhodcov sa tradične ako prvé do bojov pustili mladšie dievčatá.  Počas celej sezóny sa o medailové umiestnenia starali dievčatá, ktoré si cenné kovy rozdelili aj v Kysuckom Novom Meste. Nás teší, že na 3. mieste skončila naša Michaela Petrušková časom 14,42 + 1,5 s.

Po nich nasledovala kategória mladších chlapcov. Na 9. mieste skončil Patrik Strarosta časom 24,20 + 1 s. Na 5. mieste sa umiestnil Andrej Krempaský časom 18,30 + 1 s. Na 4. mieste skončil Šimon Chovanec  časom 17,97 + 1 s. Suverenitu z tejto sezóny pretavil do titulu majstra Slovenska Michal Rerko  časom 13,43 + 1,5 s.

Nasledovala kategória starších dievčat. V tejto kategórii si vybojovalo možnosť štartovať až 6 našich pretekárok. Táto kategória patrí aj k výkonostne najvyrovnanejším. Okruh favoritiek na popredné umiestnenia bol veľmi široký. Aj naše dievčatá mali šancu. Bohužiaľ, počasie znemožnilo vykonať dva pokusy a výsledky sa rátali len z jedného pokusu. Preto bez platného pokusu skončili Laura Hudziková a Linda Marušinská, Nepodarený pokus predviedli aj tridsiata Klaudia Hanková (20,63 + 1 s) a sedemnásta Viktória Krempaská (15,44 + 1 s). Darilo sa sestrám Strelovým. Nataša Strelová skončila na 6. mieste za čas 15,51 + 0 s, na 4. mieste skončila Kristína Strelová (14,97 + 0,5 s).

Pri kategóriách starších chlapcov a dievčat je nutné podotknúť, že sa do výsledkovej listiny zahrnuli len prvé pokusy, pretože nepriaznivé počasie nedovolilo kvôli bezpečnosti pretekárov odbehnúť druhé kolo. Tak doslova platilo, že výsledky týchto kategórií určil dážď, ktorý zmaril aj najväčším favoritom šancu na opravu v druhom pokuse. To bola jediná škvrna týchto výborne zorganizovaných pretekov. Počasiu však rozkázať nedokážeme a zdravie detí bolo na prvom mieste. Náš jedíný zástupca v kategórii starších chlapcov Samuel Šuba skončil na 6. mieste časom 16,82 + 0,5 s.

Kvôli už hustému dažďu bolo slávnostné vyhlásenie na tribúne štadióna pod strechou. Každý zúčastnený pretekár bol odmenený pamätným diplomom.  Prví traja boli obdarení krásnymi pohármi od DPO SR a medailami od DHZ Kysucké Nové Mesto, ktoré im budú pripomínať, že v roku 2017 patria medzi najlepších práve oni.

Čo dodať na záver. Disciplína beh na 60 m cez prekážky po nesmelých začiatkoch v predchádajúcich rokoch v tejto sezóne pritiahla na súťaže už vyše 200 slovenských mladých hasičov. Preteky ktoré sa na Slovensku organizujú, majú svoj náboj v každej kategórií a sú pre deti veľmi atraktívne. Najlepší šesťdesiatkári sa začínajú uplatňovať v dorasteneckých kategóriách v stovkách. Je to potenciál, ktorý, verme, dokáže vrátiť slovenský hasičský šport na miesto, ktoré mu patrilo v minulosti. Je na zodpovedných, aby tento kapitál nepremrhali.