Článok

Kysucké šesťdesiatky

Kysucké šesťdesiatky boli 4. kolom Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky. Mladí hasiči z nášho základného kolektívu patria medzi najpočetnejšiu skupinu pretekárov a výsledkovo medzi najlepších na Slovensku. Do Zákopčia sme sa vybrali už v piatok 7. 7. 2017 poobede, aby sme sa vyhli problémom na cestách. Cestou sme nakúpili v Žiline potraviny potrebné na celý víkend. Po príchode do Zákopčia sme sa ubytovali v miestnom kultúrnom dome, ktorý susedí s požiarnou zbrojnicou miestnych hasičov.

V sobotu 8. 7. 2017 sme sa cestou na futbalové ihrisko zastavili na malú exkurziu vo výrobni vianočných ozdôb. P. Delinčák deťom ukázal, ako sa vyrábajú tradičné vianočné ozdoby zo skla, ktoré sú svetoznáme. Deti boli odmenené malou pozornosťou. Od výrobne sme sa presunuli na futbalové ihrisko pri miestnej základnej škole. Tu začal tradičný program súťaží v šesťdesiatkach. Príchod, prezentácia, tréning, slávnostný nástup a otvorenie súťaže.

Ako prvá z našich detí sa do nástrah mokrej trate pustila Michaela Petrušková. A hneď v prvom pokuse si utvorila osobný rekord a časom 14,34 + 1,5 s vyhrala svoju kategóriu. Bolo to jej prvé víťazstvo na veľkých pretekoch, z čoho bola obrovská radosť.

V kategórii mladších chlapcov sme mali štyroch zástupcov. Michal Rerko si časom 13,58 + 1,5 s v Zákopčí vybojoval už štvrté víťazstvo v sezóne a kráča za celkovým víťazstvom v Slovenskej lige v behu na 60 m cez prekážky. Veľkým prekvapením bolo 2. miesto Andreja Krempaskeho časom 15,07 + 1 s, pre ktorého to bola prvá súťaž v šesťdesiatkach. Na hranici svojich možností zabehli aj na 6. mieste Šimon Chovanec časom 17,97 + 1 s a na 7. mieste Patrik Starosta časom 18,80 + 1 s.

Kategória starších dievčat je najviac obsadenou kategóriou šesťdesiatok. Zvýšená konkurencia zvyšuje aj kvalitu pretekárok. Naše dievčatá patria k lepšiemu priemeru súťaženého poľa. Aj v Zákopčí sme v tejto kategórii dosiahli medailové umiestnenie. Podarilo sa to Viktórii Krempaskej, ktorá časom 13,18 + 0,5 s skončila na 3. mieste. Na 8. mieste skončila Klaudia Hanková časom 14,22 + 0,5 s, na 9.mieste skončila Linda Marušinská časom 14,32 + 0,5 s, 11. miesto obsadila Laura Hudziková časom 14,87 + 0,5 s.

Tradične program súťaží v šesťdesiatkach uzatvarajú starší chlapci. Je to hlavne z dôvodu výmeny bariér, lebo iba táto kategória prekonáva až 150 cm vysokú bariéru. V tejto kategórii máme iba jedného pretekára a to Samuela Šubu. Ten v Zákopčí skončil na 7. mieste časom 15,38 + 0,5 s.

Po ukončení súťaže ešte pred záverečným vyhodnotením prebehla diskusia vedúcich k organizácii majstrovstiev Slovenska, ktoré sa uskutočnia 17. 9. 2017 v Kysuckom Novom Meste. Potom už boli najlepší odmenení peknými pohármi a medailami a ostatné deti dostali od organizátorov pamätný hrnček s logom miestneho hasičského zboru a malú sladkosť.

Po ukončení súťaže sme sa presunuli do našich ubytovacích priestorov a odtiaľ sme sa vydali peši na túru na rozhľadňu na Marťakovskom kopci. Pozreli sme si pekné osady, ktorých je v Zákopčí mnoho. Sú rozhodené v širokom okolí po okolitých kopcoch. Na rozľadňu vedie aj slušná poľná cesta a cestou späť si deti nenechali újsť adrenalinový zjazd hasičskou Aviou.

Po príchode do Zákopčia sme pripravili gril a spoločne s miestnymi mladými aj starými hasičmi sme ugrilovali výbornú večeru. Medzitým si deti aj vedúci vymieňali svoje skúsenosti a zážitky pri práci v hasičskom športe.

V nedeľu, kto mal záujem, mohol navštíviť svätú omšu v peknom miestnom kostole. Po uprataní priestorov sme sa rozlúčili s domácimi hasičmi. Poďakovali sa za skvelú opateru a organizáciu súťaže a programu podujatia. Zo Zákopčia sme sa cestou zastavili v Staškove, kde sme si pozreli okolie múzea Jozefa Kronera

Keďže bol pekný teplý deň, tak sme po ceste vyskúšali aj čistú vodu Šútovského kameňolomu. Deti sa tu pokojne naobedovali a osviežili v miestnom jazere.

Zvyšnú cestu domov deti už v aute prespali. Bol to náročný víkend, ale zrejme jedna z najlepšie zorganizovaných akcií nášho základného kolektívu. Víkend bol naplnený športom, ale aj zážitkami z prírody a zo spoločnosti podobne zmýšľajúcich hasičov z Kysúc.